Државите предводени од жени подобро одговорија на пандемијата со коронавирусот

Државите предводени од жени имаа „систематски и значајно подобар“ одговор на епидемијата со вирусот Ковид-19, покажала новата студија. Според студијата, имало половина смртни случаи во овие земји како во оние што ги воделе мажи.

Успесите на лидерите како германската канцеларка Ангела Меркел, премиерката на Нов Зеланд, Јакинда Ардерн, данскиот премиер Мета Фредриксен, тајванецот Цај Иг Вен и финецот Сана Марин привлекоа многу титули, но мало академско внимание, пренесува „Гардијан“.

Анализата на 194 земји, објавена од Центарот за економска политика и Светскиот економски форум, сугерира дека разликата е реална и дека „може да се објасни со проактивни и координирани одговори“ усвоени од лидерите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.