Државните електрани вчера произведоа 11.662 MWh струја, докупени се 2400 мегавати

АД ЕСМ на 11.11.2022 година произведе 11.662 MWh електрична енергија.
 
Во Термоелектраните произведени се 7.605 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 4.057 MWh.  

Во изминатото деноноќие ЕСМ набави 2.400 MWh електрична енергија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.