ДУНАВ ПРЕСУШУВА: Испливаа потонати бродови полни со експлозиви

Најлошата суша во Европа во последниве години ја доведе моќната река Дунав на едно од најниските нивоа во последните сто години, откривајќи ги остатоците од десетици германски воени бродови полни со експлозиви потонати за време на Втората светска војна во близина на пристанишниот град Прахова.

ДУНАВ ПРЕСУШУВА: Испливаа потонати бродови полни со експлозиви

Флотата на нацистичка Германија потопи стотици свои бродови долж Дунав во 1944 година додека се повлекуваше пред единиците на Црвената армија. До денес, овие чамци го нарушуваат речниот сообраќај кога нивото на водата е ниско.

Сепак, овогодинешната суша – за која научниците веруваат дека е последица на глобалното затоплување – откри повеќе од 20 остатоци на воени бродови на Дунав кај Прахово во источна Србија. Во многу од нив се уште има тони муниција и експлозив и претставуваат опасност.

При повлекувањето на германската воена флота од Црното Море, некаде на средината на преминот кон Црното Море меѓу Романија и Бугарија, наишла првата германска флота, не знаејќи дека нивниот премин кон Црното Море е блокиран, така што вкупната бројка бродови што тргнаа од Црното Море достигна бројка од 174 бродови.

Потоа се собраа на сите места, бидејќи и Романците и Бугарите во тоа време беа на страната на Германија и тука пристигнаа приближно 200 бродови – објаснува во изјавата Велимир Трајиловиќ, пензионер од Прахово кој напиша книга за овие бродови. до Ројтерс.

Расфрлани низ коритото на Дунав, некои од бродовите сè уште имаат одбранбени куполи, преградни мостови, скршени јарболи и искривени трупови, додека други лежат главно потонати меѓу песочните прачки.

Германската флотила зад себе остави огромна еколошка катастрофа, која 78 години ни се заканува на нас, жителите на Прахов – додава Трајиловиќ.

Во околината на Прахов, некои од овие урнатини го стесниле водениот пат на овој дел од Дунав на само 100 метри од можните 180.

Тука мора да имаме околу 10.000 експлозивни направи. Не знам во каква состојба се и дали можат да експлодираат или не. Но, ако некој експлодира, тогаш можете да погодите што не чека – заклучува Белимир Трајиловиќ.

Владата на Србија во март објави тендер за вадење остатоци и депонирање на муниција и експлозиви. Цената на операциите беше проценета на 29 милиони евра.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.