„ДУРИ И КАЛУЃЕРКИТЕ ГИ ГЛЕДААТ“ Папата Франциско предупреди: Не гледајте филмови за возрасни, од таму ЃАВОЛОТ ВЛЕГУВА ВО НАС

Папата Франциско призна дека порнографијата е порок што го споделуваат дури и свештениците и калуѓерите, кои ги предупреди на опасностите од гледањето порнографија на интернет.

„ДУРИ И КАЛУЃЕРКИТЕ ГИ ГЛЕДААТ“ Папата Франциско предупреди: Не гледајте филмови за возрасни, од таму ЃАВОЛОТ ВЛЕГУВА ВО НАС

Од таму ѓаволот влегува во нас – рече Папата во Ватикан, одговарајќи на прашањето како на најдобар начин да се користат социјалните мрежи и дигиталните содржини.

Како што изјавил, порнографијата е „порок што го имаат многу луѓе, дури и свештениците и калуѓерите“, пренесува Би-Би-Си.

Зборувајќи за тоа како да се користат социјалните мрежи и да се движите низ дигиталниот свет, Папата рече дека треба да се користат модерни технологии, но дека не треба да се троши премногу време на нив.

Католичката црква бара од сите свештеници и калуѓерки да живеат целибат, што значи воздржување од сексуални односи и брак.

Гледањето порнографија би било прекршување на овие барања.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.