Дури 17 позитивни на КОРОНА ВИРУСОТ на скопска геријатрија

Loading...

Дури 17 позитивни на КОРОНА ВИРУСОТ на скопска геријатрија

Вкупно 17 позитивни пациенти на скопска геријатрија се позитивни на КОРОНА ВИРУСОТ. Од нив двајца се со потешка клиничка слика и се хоспитализирани на Клиника за инфективни болести известија од болницата 13 ти ноември.

Тројца од позитивните се  асимтоматски и префлени се на лекување во болницата Козле. Но има и тројца заболени од персоналот со што вкупната бројка на овој кластер е 20.

Првите случаи на заразени пациенти кои беа потврдени на трети август беа своевиден почеток на овој кластер.

Другите позитивни пациенти ќе останат на лекување во Установата, а во меѓувреме се спроведени специјални протокли за работа.

Позитивните се следат постојано и  доколку им се влоши состојбата геријатрија ќе се обиде да ги префрливо некоја од ковид болниците соопштија од болницата.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...