Д-р Несторовиќ објаснува: Како да препознаете дали сте добиле воспаление на белите дробови од ковид 19!

Д-р Несторовиќ објаснува: Како да препознаете дали сте добиле воспаление на белите дробови од ковид 19!

Пандемијата коронавирус трае веќе скоро една одина, а за тоа време слушнавме многу претпоставки за симптомите. Како да знаеме дека сме добиле воспаление на белите дробови токму поради вирусот Ковид 19, објаснува српскиот доктор Несторовиќ.

„Дефиницијата за Ковид 19 пневмонијата според Светската здравствена организација е температура над 38 степени, отежнато дишење и сенка како млечно стакло на снимките на белите дробови. Значи, нема воспаление на белите дробови без овие симптоми“, вели тој.

Најчеста терапија која се дава при овие симптоми е антибиотик, витамин Ц, витамин Д, цинк.

Докторот Пелемеш исто така појасни: „Антибиотиците не се лекови за спуштање на температурата. За тоа постојат други лекови, а антибиотиците се лекови за лекување на бактериските инфекции. Да знаеме дека станува збор за тоа, болниот мора да се прегледа, да се направат одредени барем минимални лабораториски анализи.

Антибиотиците не бараат посебна исхрана, но грејпфрут,да речеме, не треба да се зема со антибиотиците поради подобра ресорпција на лекот. Таа овошка пречи на ресорпцијата, како и млекото, но треба да се пие јогурт и кисело млеко, тоа е како пробиотик“, истакнал инфектологот и специјалист на клиничката фармакологија доктор Мијомир Пелемиш.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.