ЕВАКУАЦИЈА НА ХЕРСОН: Борбите се интензивираат, Украинците сакаат да го вратат градот ПО СЕКОЈА ЦЕНА

Русија денеска објави дека нејзините сили ќе помогнат да се евакуираат жителите на окупираниот Херсон во други области, бидејќи Киев продолжува да постигнува значајни победи во својата офанзива за повторно заземање на јужниот украински регион.

ЕВАКУАЦИЈА НА ХЕРСОН: Борбите се интензивираат, Украинците сакаат да го вратат градот ПО СЕКОЈА ЦЕНА

Соопштението на рускиот вицепремиер Марат Хуснулхин дојде набргу откако шефот на администрацијата на Керсон, поддржана од Москва, Владимир Салдо, апелираше до Кремљ за помош за евакуација на жителите, што е најнов показател дека руските сили се борат соочени со украинскиот напредок.

Украинската војска спроведува контраофанзива во Херсон и во источните делови на земјата, преземајќи ја териториите окупирани од Русија, како и напаѓајќи ја критичната инфраструктура како што се мостовите и железничките пруги, пишува Си-Ен-Ен.

Салдо тврдеше дека градовите низ Херсон, еден од четирите украински региони за кои Русија тврди дека ги анектирала со кршење на меѓународното право, биле погодени од опасни воздушни напади.

Салдо рече дека локалното руско раководство „одлучило да организира можност за семејствата од Херсон да патуваат во други региони на Руската Федерација“.

  • Предложивме на сите жители на регионот Херсон, доколку постои таква желба, да се заштитат од последиците од ракетните напади, да одат во други региони… да ги земат своите деца и да заминат.

Борбите во Херсон се интензивираа во последниве недели додека Киев напредува со својата цел да ги врати деловите од регионот што Русија ги зазеде во првите денови од инвазијата. Американските и украинските власти минатиот месец изјавија дека се надеваат дека ќе го вратат целиот Херсон до крајот на годината.

Во видео порака објавена на социјалната мрежа Телеграм, Салдо рече дека жителите на Херсон на референдум одлучиле да се приклучат на Руската Федерација и дека раководството на Русија треба да помогне да се евакуираат жителите во „мирните области“, пред се Крим, Ростовската област. Провинциите Краснодар и Ставропол.

  • Регионот Керсон направи избор на крајот на септември – на референдум ја потврди својата желба да се приклучи на Руската Федерација, да ја врати историската правда и да го врати изгубеното во последните години – рече Салдо.

Тој наведува дека ракетните напади предизвикуваат сериозна штета на населението, а цел на проектилите се хотели, станбени згради, пазари, каде има многу цивили.

  • Обраќајќи се до раководството на земјата, би сакал да ве замолам за помош за организирање на заминувањето на цивилите во други региони. Ние, жителите на Херсонската област, секако, знаеме дека Русија не го напушта сопствениот народ – заклучи Салдо.

На истокот на Украина се одржаа референдуми во четири региони – Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон од 23 до 27 септември, каде локалното население гласаше за приклучување кон Русија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.