Еве зошто Новак Ѓоковиќ го избрка својот брат од трибините

Чудна ситуација се случи на крајот од првиот сет на завршниот турнир во Аделаида на мечот меѓу Новак Ѓоковиќ и Себастијан Корда. Српскиот ас од трибина ги исфрли агентот и братот Марко, менаџерот Едуард и Елена – госпоѓата задолжена за односи со странските медиуми.

Српскиот тенисер имаше слични моменти во кариерата, кога бараше одредени луѓе во неговиот шеснаесетник да го напуштат неговиот меч. Меѓутоа, овојпат имал причина за такво нешто.

Имено, во боксот на тенисерот постојат правила односно таму ижа три круга. Во првиот ред седи стручниот тим, зад нив членовите на семејството, а потоа пријателите или деловните партнери.

Како сите тие ќе се однесуваат за време на натпреварот е единствена одговорност на менаџерите на Новак.

Овојпат тие не си го одработија својот дел од работата како што треба.

Што се однесува до Марко, можно е да не ги почитувал правилата на она што Новак го очекува од луѓето во својот круг.

Српските медиуми пишуваат дека не ги почитувале правилата за тоа што очекува Новак од луѓето во неговата ложа.

Нивната задача е внимателно да го следат натпреварот и да укажат на можни грешки. Мора да бидат целосно фокусирани на натпреварот, а тоа очигледно не беше така.


Пронајдете не на следниве мрежи: