Еве кој жители се најштедливи во Европа

Според податоците на Еуростат, жителите на Луксембург се најштедливи од целата Европската унија, и во 2016 година домаќинствата во оваа мала држава заштедиле дури 20 проценти од своите приходи.
По Луксембург, на листата на најштедливи народи се Швеѓаните, каде граѓаните во просек заштедиле 19 проценти од приходите, следени од Германија и Франција со по 17, односно 14 проценти.
Од членките на ЕУ, најмалку штедат жителите на Кипар, кои во просек потрошиле два проценти повеќе отколку што заработиле во текот на годината.


Трошаџии се и во Литванија, Латвија и Полска, каде граѓаните во просек или немаат заштеди, или заштедиле само по 3-4 проценти од своите годишни

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.