ЕВРОПА ВО ПАНИКА: Русија согорува големи количини гас во близина на гасоводот Северен тек 1, ЦЕНИТЕ ЗБУДАЛЕА

Според извештајот на Би-Би-Си, Русија согорува огромни количества природен гас во близина на гасоводот „Северен тек 1“ на Балтичкото Море, кој во моментот речиси и не е исполнет. Пламенот на компресорската станица Портоваја северозападно од Санкт Петербург може да се види дури до соседна Финска и е јасно видлива на сателитски снимки.

ЕВРОПА ВО ПАНИКА: Русија согорува големи количини гас во близина на гасоводот Северен тек 1, ЦЕНИТЕ ЗБУДАЛЕА

Се вели дека е гас кој бил наменет за извоз во Германија, но во моментов не може да се испушти на друго место поради помалата искористеност на гасоводот.

Според извештајот, индустриската служба RystadEnergy претпоставува дека таму секојдневно се чадат 4,34 милиони кубни метри гас – што одговара на вредност од околу десет милиони евра дневно.

Германскиот амбасадор во Лондон, Мигел Бергер, во петокот за Би-Би-Си изјави дека разгорувањето било забележано некое време. Ова покажува дека намалувањето на уделот на рускиот гас во германската потрошувачка од над 50 отсто на околу 10 отсто има влијание и има силно влијание врз руската економија.

Тој додаде: „Бидејќи немаат каде на друго место да го продадат својот гас, мора да го запалат“.

На пазарот се стравува дека протокот на гас од Русија, кој веќе е строго ограничен, може целосно да престане доколку испораките не се обноват по паузата. Русија вели дека сака да ги исполни своите обврски за испорака.

Рускиот енергетски гигант Газпром не потврдува дека непродадениот гас е запален. Државната компанија во петокот објави дека складиштата во Русија активно ќе се надополнуваат за есен и зима. Полни се 91,4 отсто.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.