Евростат: Најголем ПАД НА ЕКОНОМИЈАТА во еврозоната од 1995 година

Бруто домашниот производ во еврозоната падна за 12,1 процент во вториот квартал од оваа година, додека економијата во цела ЕУ се намали за 11,9 проценти, покажаа првите првични проценки на Европската канцеларија за статистика,Евростат. 

Ова е најголем пад откако европските статистичари ја следат економската активност од 1995 година.

Во првичните проценки на БДП за вториот квартал, Евростат објави прелиминарни проценки за 10 земји членки, вклучувајќи ги Белгија, Чешка, Германија, Шпанија, Франција, Италија, Латвија, Литванија, Австрија и Португалија. 

Меѓу земјите за кои Евростат веќе собрал податоци, најголем квартален пад на БДП меѓу април и крајот на јуни е забележан во Шпанија -18,5 проценти. Економиите на Португалија (-14,1), Франција (-13,8), Италија (-12,4), Белгија (-12,2) и Австрија (-10) се намалија за повеќе од 10 проценти. 7) и Германија (-10.1). Најмал пад имаше Литванија (-5,1).

Според европските статистичари, ова е далеку најголем пад на БДП во еврозоната и ЕУ досега. Тие додадоа дека ова е прва проценка заснована врз нецелосни податоци, кои сепак ќе  подлежат на нови преиспитувања.

На 14 август Евростат ќе објави втора проценка за економскиот развој за вториот квартал.

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.