Еврото продолжува да се лизга надолу во однос на доларот

Еврото во петокот продолжи со падот на новите 20-годишни најниски нивоа во однос на доларот поради загриженоста од претстојната рецесија на блокот, при што инвеститорите се обложуваат на потенцијалниот паритет со американската валута.

Еврото продолжува да се лизга надолу во однос на доларот

Се тргуваше до 1,0081 $ за долар во петокот до 07:44 GMT. Надолната спирала на валутата е брза, имајќи предвид дека во февруари се тргуваше околу 1,15 долари.

Има приближно 50% имплицитна веројатност еврото да го достигне паритетот во однос на зелената банкнота во следниот месец и една од четири шанси да достигне 0,95 до крајот на годината, според моделот за цени на опции на Блумберг.

читајте пулс24

Валутата е во постојан пад, бидејќи стравувањата од рецесија во еврозоната се интензивираат во услови на зголемена несигурност за руските енергетски резерви. Во јуни, испораките во Европа од страна на рускиот Газпром преку гасоводот Северен тек 1 се намалија на околу 40 отсто од капацитетот поради недостигот на делови предизвикани од санкциите кон Москва. Гасоводот целосно ќе се исклучи на 10 дена во средината на јули заради редовно одржување.

Во меѓувреме, некои експерти забележуваат дека еврото „останува ефективно некупливо ова лето“.

Главниот глобален валутен стратег во Societe Generale SA, Кит Јукес, изјави за Блумберг: „Енергетската зависност на Европа од Русија паѓа, но не доволно брзо за да се избегне рецесија доколку гасоводот биде затворен. Ако тоа се случи, EUR/USD најверојатно ќе изгуби уште 10% или така.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.