ЕДЕН ДЕТАЛ ЈА ОТКРИВА ЦЕЛАТА МОЌ НА КИНЕСКАТА АВИЈАЦИЈА – Деструктивното оружје создава нелагодност меѓу западните армии

Кинеската војска продолжува да ја модернизира својата армија.

Според анализата на фабричките броеви на кинеските борбени авиони, Народна Република Кина има најмалку 200 борбени авиони „стелт“ Ченгду Ј-20 и повеќе од 240 повеќенаменски борбени авиони Шенјанг Ј-16, пишува Defence News.

ЕДЕН ДЕТАЛ ЈА ОТКРИВА ЦЕЛАТА МОЌ НА КИНЕСКАТА АВИЈАЦИЈА – Деструктивното оружје создава нелагодност меѓу западните армии

Судејќи по фабричките броеви на авионите кои учествуваа на авио-салонот во Жухаи, кој се одржува од 8 до 13 ноември во истоимениот град, Андреас Рупрехт, автор на неколку книги за кинеската воена индустрија и кинеското воздухопловство, смета дека досега се произведени четири авиони од сериите J-20 и 11 авиони од сериите J-16. Тој рече дека ја забележал шифрата „CB0369“ зад настрешницата на едниот J-20, додека на другиот J-20 ја забележал шифрата „CB0370“.

Судејќи според јавно достапните фотографии и видеа од кинескиот авион, овие два се произведени во четвртиот производствен циклус. „CB03“ е ознаката на четвртата серија додека „CB00“ е ознаката на првата.

Последните две цифри од шифрите „CB0369“ и „CB0370“ сугерираат дека ова се 69-тиот и 70-тиот примерок од четвртата серија. Рупрехт тврди дека претходната производна серија на авиони Ј-20 содржела 18, 46 и 56 модели.

Доколку во четвртиот производствен циклус се произведени уште 70 модели и приближно 18 модели со послаб квалитет, тоа значи дека досега се произведени 208 авиони Ј-20.

Авиошоуто, исто така, откри на јавноста дека Ј-20 се опремени со мотори Shenyang VS-10C, турбо мотор за авиони произведени од самата Кина.

Џастин Бронк, постар истражувач за воздухопловство и технологија во британскиот Кралски институт за Обединети услуги (RUSI), вели дека деталите на површината на авионот покажуваат дека кинеската воздушна индустрија постигнала значителен напредок во однос на контролата на квалитетот.

Тој додаде дека кога станува збор за стелт авиони, Кина продолжува да се израмнува со САД. Што се однесува до Ј-16-те, Рупрехт рече дека еден од нив го имал серискиот број „1105“ на трупот, што би означувало дека станува збор за петти од 11-тата серија. Компанијата за авиони Shenyang, производителот на J-16, досега има произведено 10 серии од овие авиони, од кои секоја содржела 24 примероци. Ова значи дека леталото изложено на саемот за воздухопловство во Жухаи е 245-тиот модел произведено од Shenyang Aircraft.

Авионот Ј-16, фабрички број 1105, припаѓа на 172-та воздухопловна бригада на воздухопловните сили на Народноослободителната армија на Кина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.