Еден детаљ кој е неопходен за губење на тежината

Loading...

Диететичарите наведуваат дека е важно да направите приоритети ако сакате ефикасно да изгубите тежина. За жал, поединци лесно го игнорираат овој важен нутриционистички совет.
Д-р Бен Бикман ја води лабораторијата за биологија и физиологија на Универзитетот Бригам Јанг и спроведува истражување кое се фокусира на инсулинска резистенција и системски заболувања кои често се поврзуваат со зголемување на телесната тежина и дебелина.
Меѓу неговите клучни совети, Бикман наведува дека доволно спиење е важно за управување со тежината, бидејќи спиењето му помага на телото да го регулира нивото на хормоните. Тој исто така рече дека редовното вежбање е неопходно во која било форма, но без квалитетен сон, вежбањето само по себе веројатно нема да донесе максимална корист.
Кога станува збор за диетата, Бикман напомена еден елемент од диетата за кој рече дека е „апсолутно неопходен“ за успешно управување со тежината, а тоа е ниско ниво на гликоза во крвта.
Науката покажува една причина за ова, бидејќи кога гликозата во крвта, попозната како „шеќер во крвта“, е премногу висока, телото мора да најде што да прави со тој дополнителен шеќер. Во оваа фаза, вишокот шеќер во крвта се претвора во маснотии.
Бикман сугерира дека фокусирањето на вашата исхрана на протеини и здрави масти, додека го ограничувате внесот на шеќер, може да помогне во одржувањето на стабилноста на гликозата во крвта, истовремено помагајќи да се чувствувате сити и енергични во текот на денот.
Неодамнешно истражување објавено во списанието „Journal of American College of Cardiology“ сугерира дека е важно уште од детството да се храните здраво и да останете активни за подоцна во животот да избегнете метаболичка дисфункција и ендокрини пореметувања, како што е дијабетес.

loading...
Loading...