Еден твит на Елон Маск им нанесе 13 милијарди долари штета на акциите на Тесла

Loading...

Еден твит на Елон Маск им нанесе 13 милијарди долари штета на акциите на Тесла

Компанијата Тесла на Елон Маск загуби 14 милијарди американски долари (11,2 милијарди фунти) од својата вредност, откако нејзиниот основач и главен извршен директор твиташе дека цената на акциите на компанијата е превисока. „Цената на акциите на Тесла е премногу висока“, рече Маск во петокот, исфрлајќи бизарна серија твитови во кои тој тврдеше дека ќе ги продаде „скоро сите“ од неговите физички поседи и дека неговата девојка, поп-ѕвездата Гримс, се лути на него.

И покрај се што се случува годинава компанијата за електрични автомобили ја зголеми за оваа година својата вредност – приближувајќи се до 100 милијарди американски долари (т.е. 78 милијарди фунти) -ама после твитот на „Муск“ забележа паѓање на цената на акциите. Исто така и Елон Маск загуби 3 милијарди американски долари од вредноста на неговите акции во компанијата.

Подолу оригиналниот твит на Елон. Не е познато дали ова беше намерно твитано за да се купат што повеќе ефтини акции на компанијата.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...