Едноставен рецепт за ликер од јагоди: Овој необичен пијалак го карактеризира посебна и неодолива арома, морате да го пробате

Процесот на правење вкусен ликер од јагоди не е комплициран. Ве советуваме само да изберете зрели црвени и цврсти градинарски или шумски јагоди.

И додека кај нас не се прави толку често како некои други ликери, како тој од ореви или вишни, ликерот од јагоди има посебна, пријатна и неодолива арома.
За подготовка на ликер од јагоди важно е да изберете добра сорта. Се користат две најосновни сорти: шумски и градинарски јагоди.

Јагодите за ликер треба да се берат пред целосно да созреат, а тоа е кога ¼ од плодот е сè уште зелен, а остатокот црвен. Бербата започнува кон крајот на мај и трае цел јуни, а кај некои сорти и до почетокот на јули.
Препорачливо е да ги берете додека времето е суво, така што плодот внимателно ќе го скинете заедно со дршката. На овој начин помалку ќе се оштети и плодот и самата билка.

Доколку нивната преработка не е во краток рок, чувајте ги јагодите на температура од -5 до 0 степени. На овој начин им се продолжува рокот на траење, па можат да се чуваат и до 30 дена.
Ако купувате јагоди, внимавајте да не купите презрели и оштетени плодови.

читајте пулс24

Рецепт за ликер од јагоди
Овој рецепт за класичен ликер од само 4 состојки ќе резултира со 1,5 литри вкусен напиток.

 • 500 гр. јагоди
 • 500 мл. вода
 • 400 гр. шеќер
 • 500 мл. домашна ракија

Начин на подготовка:

 • Јагодите добро измијте ги, па исечкајте ги на помали парчиња и ставете ги во тегла
 • Наредете ред јагоди, ред шеќер и повторувајте ја постапката додека не ги потрошите јагодите
 • На крајот сите состојки прелијте ги со ракија
 • Затворете ја теглата и оставете ја на сончево место
 • Смесата повремено протресувајте ја и оставете да отстои 3 недели
 • По 3 недели, ставете го шеќерот во 500 мл. вода во еден сад, а потоа оставете да зоврие
 • Откако ќе се олади, додајте го во смесата со јагодите и добро промешајте
 • Оставете да отстои најмалку 3 месеци пред консумација
Пронајдете не на следниве мрежи: