Едноставна за подготовка – чорба од рукола

Loading...

Здрава чорба која ќе го надополни вашиот ручек…
СОСТОЈКИ:
1 л бистра супа од зеленчук
1 јајце
250 гр рукола
праз по желба
1 чаша кисела павлака Пекабела
густин
сол
бибер
путер
НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Во тава на путер продинстајте кромид и додајте супа додека не зоврие, а потоа оставете да се готви уште некое време.
Разматете јајце во павлака и додајте малку густин и потоа изблендирана рукола. Се ставете во супата и измешајте. Послужете со тостиран леб.
Добар апетит!

loading...