Едноставна и брза торта од палента и портокал!

Loading...

Искористете ја сезоната на цитруси и неколку достапни домашни портокали за оваа необична, но вкусна торта. Сочно е, подготовката не може да биде поедноставна и може да ја направите кога гостите ќе дојдат во последен момент. Не ви треба многу време или специјални уреди за да го подготвите, и тоа е направено за еден час.
СОСТОЈКИ:
225 гр палента
40 гр бело брашно
нотка сол
170 гр шеќер
80 мл маслиново масло
125гр зеленчук јогурт
185 мл растително млеко
1 лажица вкус на ванила
Рендана кора од еден портокал
Опција: лажичка цимет, 1/2 лажичка кардамон
1/2 лажичка
1/2 лажичка прашок за пециво
лажичка сода бикарбона
Опција: Еден портокал исечен на тенки прстени


ГЛАЗУРА:
160гр шеќер во прав
4-5 лажици црвен сок од портокал
ПОСТАПКА: Прво, измешајте ги добро сите состојки ОСВЕН прашокот за пециво и сода бикарбоната во една чинија и оставете ги да стојат 30 минути. Во меѓувреме, загрејте ја рерната на 180 степени. По 30 минути измешајте ја сода бикарбоната и прашокот за пециво со смесата. Тавата за торта добро намастете ја и наредете ги портокаловите прстени на дното. Истурете ја смесата со торти врз ролатите. Печете го колачот 30-40 минути.
Бидете сигурни дека тортата е печена: боцнете дрвено стапче или чепкалка за заби во колачот. Ако на стапот не останаа парчиња тесто, тогаш тортата е испечена. Оставете да се излади целосно. Ние ги мешаме состојките за глазура, ова е исто така опционално. Ако сакате поздрава варијанта, тортата ќе биде доволно сочна и без глазура.

loading...