Едноставно и вкусно предјадење: Мафини со тиквички

Сезоната на тиквички е во полн ек. Искористете го овој здрав зеленчук за новото, летно мени.
Едноставно и вкусно предјадење: Мафини со тиквички
Потребни состојки:
2 тиквички
10 лажици брашно
1 лажичка сода бикарбона
3 лажици гриз
2 лажици масло
50 грама ситно сечкани пиперки
2 јајца
60 грама кашкавал
малку магдонос


Начин на подготовка:
Изрендајте ги тиквичките, посолете, додајте ги јајцата и измешајте ја смесата. Потоа, додајте ги маслото, пиперките и кашкавалот и продолжете да мешате. Додајте ги содата бикарбона, гризот и брашното и соединета ја смесата. На крајот, додајте го магдоносот. Распоредете ја смесата во калап за мафини и печете 20 минути на температура од 200 °С. Откако мафините ќе бидат готови, можете да посипете со пармезан по желба.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.