ЕКСПЕРТИТЕ ГИ ОТКРИЈА НЕДОСТАТОЦИТЕ НА РУСКИОТ „ЛЕТЕЧКИ ТЕНК“: ДУРИ И СО КАЛАШНИКОВ МОЖЕ ДА СЕ ПРОБИЕ НИВНИОТ НАЈНАПРЕДЕН ХЕЛИКОПТЕР!

Лошите вести за Русите не застануваат тука, бидејќи рускиот противвоздушен систем Pancir-S1 се чини дека не може да се справи со „ројот“ беспилотни летала.

ЕКСПЕРТИТЕ ГИ ОТКРИЈА НЕДОСТАТОЦИТЕ НА РУСКИОТ „ЛЕТЕЧКИ ТЕНК“: ДУРИ И СО КАЛАШНИКОВ МОЖЕ ДА СЕ ПРОБИЕ НИВНИОТ НАЈНАПРЕДЕН ХЕЛИКОПТЕР!

Експертите тестираа гранати кои се користат во Украина. Во извештајот се тврди дека крстосувачката ракета 3М-14 Калибр има само 33 отсто шанси да погоди цел. Околу 30 отсто од употребените ракети погодиле цивилни објекти. Втората граната наводно има 49 проценти точност.

Во извештајот се наведува и дека камионот „Торнадо“ „Урал-63706-0010“, дизајниран да носи оружје и друга опрема и има засилена заштита од оклоп, не е имун на оган од мало оружје. Амфибиското возило BMD-4M исто така има слаба заштита. Според извештаите, неколку десетици такви возила паднале во рацете на украинските сили.

Рускиот главен борбен тенк Т-72Б3, оклопните возила како БТР-82А и другите оклопни возила се успешно неутрализирани со противтенковски оружја што Западот и ги обезбеди на Украина. Проблеми се споменуваат и со руските дронови Орлан-10, за кои се вели дека се опремени со делови од странско производство кои „брзо се истрошуваат“ или „брзо откажуваат“. Дронот Eleron-3SV има камера Olympus која е уште полоша од камерата на Sony од дрон произведен во Северна Кореја.

Лошите вести не застануваат тука бидејќи се чини дека рускиот противвоздушен систем Pancir-S1 не може да се справи со „ројот“ беспилотни летала. Тој е лошо опремен за да се бори со нив, според написот на Тајмс. Во досието се наведува дека нападниот хеликоптер Ка-52 Алигатор – кој Русите го нарекуваат „летечки тенк“ може да се пробие со истрели од јуришна пушка од 7,62 мм, како што е калашников.

Русија откажа неколку нарачки на своето оружје за купувачи од Србија, Алжир и Мјанмар. Во случајот со Србија се работи за два хеликоптери Ка-32. Алжир нема да прима амфибиски возила и софтверски уреди. Мјанмар требаше да добие беспилотни летала Орлан-10, а се зборува и за стопирани нарачки за четири борбени авиони, противвоздушни системи Панцир и радарски систем. Испораките во Виетнам, Казахстан и Белорусија се сомнителни.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.