ЕКСПЕРТ ЗА ИСХРАНА ОТКРИ ВО КОИ ГОДИНИ ЖЕНИТЕ НАЈМНОГУ СЕ ЗДЕБЕЛУВААТ

Loading...

Со возраста, станува сè потешко да ги изгубите вишокот килограми без тие да се вратат подоцна.
Многумина го почувствуваа тоа на својата кожа, но дали некогаш сте се запрашале зошто со годините полесно се дебелееме, што се случува тогаш?
– Постојат неколку причини за оваа омразена појава, но најголема е загубата на мускулна маса, што се случува со стареење кај секоја личност – вели д-р Каролин Аповијан, директор на Центарот за исхрана и контрола на телесната тежина во Бостон.
Делот од мускулната маса што е дефиниран е најважната работа што ја одредува брзината на метаболизмот.
– Ако не сториме нешто за да ја заштитиме и изградиме таа дефинирана мускулна маса, на нашето тело ќе му требаат помалку калории за да добие тежина, метаболизмот ќе забави, а изгубената мускулна маса ќе биде заменета со масно ткиво – објаснува лекарот
Мускулна маса
Со други зборови, колку е поголема мускулната маса, толку повеќе калории ќе потрошиме. Мускулната маса започнува да се намалува околу 30-та година од животот, а се забрзува околу 40-тата година од животот.


Заедно со овој феномен, виновниците за тенденцијата за зголемување на телесната тежина и тешко губење на тежината како што старееме се исто така хормонални промени, зголемено количество стрес и недостаток на сон, како резултат на зголемените одговорности и обврски.
Д-р Каролин Аповијан даде три совети за тоа како да се спречи губење на мускулите:
– Правете вежби со тегови најмалку двапати неделно, зголемувајќи ја тежината и интензитетот на вежбата со текот на времето.
Наспијте се, бидејќи сонот му овозможува на телото да се опорави, а мускулите да се обноват.
Исто така е важно да не ги прескокнувате оброците, бидејќи во следниот оброк ќе имате повеќе калории отколку што ви требаат.
Храна богата со протеини
Јадете храна богата со протеини со малку маснотии. Најдобар извор на такви протеини се јајцата, рибите, живината и растителните производи како наут, ореви и семиња.
– Најдобро е да јадете почесто и помали порции храна што содржат протеини и растителни влакна. Ако јадете редовно, ќе имате енергија за вежбање на сила, метаболизмот ќе работи доволно брзо и нема да бидете во искушение да претерате – советува нутриционистот Жаклин Лондон.

loading...