Експлозии одекнуваат низ Киев. Велика Британија, САД, Канада и Јапонија воведуваат нови санкции кон Русија

Денеска е 124 ден од руската инвазија на Украина. Супериорноста на Русија во артилерија на бојното поле во Донбас зема значителен данок за украинските воени сили.

Експлозии одекнуваат низ Киев. Велика Британија, САД, Канада и Јапонија воведуваат нови санкции кон Русија

Кличко: Ракетните напади уништија повеќе од 220 станови

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко изјави дека руските ракетни напади врз градот уништиле повеќе од 220 станови. Тој, исто така, рече дека времето на нападот се чини дека е намерно избрано да биде симболично.

Британскиот амбасадор: Нападот врз Киев беше кукавичлук

Британската амбасадорка во Украина Мелинда Симонс се огласи на Твитер.

Киев беше гранатиран во текот на ноќта од Русија. Мета била станбена зона. Ништо воено. Каква кукавичлук – напиша таа.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.