Експлозија на дрон го погоди седиштето на руската Црноморска флота

Мала експлозивна направа што ја носеше импровизиран дрон разнесе во неделата во седиштето на руската Црноморска флота на полуостровот Крим, ранувајќи шест лица и поради тоа беа откажани церемониите таму во чест на руската морнарица, соопштија властите.

Експлозија на дрон го погоди седиштето на руската Црноморска флота

Во меѓувреме, еден од најбогатите луѓе во Украина, трговец со жито, беше убиен во, како што рекоа украинските власти, внимателно насочен руски ракетен напад врз неговиот дом.

Во меѓувреме, Зеленски рече дека војната значително ја намалила големината на жетвата на жито во Украина во споредба со изминатите години, но дека Украина работи на начини да го извезе она што го има за да избегне глобална криза со храна.
„Украинската жетва оваа година е во опасност да биде половина поголема“, напиша тој на Твитер.
Русија и Украина неодамна постигнаа договор што ќе овозможи ослободување на милиони тони жито што се чуваат во пристаништата на Црното Море. Официјалните лица рекоа дека очекуваат пратките да започнат наскоро.

Засега нема преземено одговорност за експлозијата на беспилотно летало во дворот на поморскиот штаб во градот Севастопол. Но, навидум импровизираниот, мал карактер на нападот ја зголеми можноста дека тоа е дело на украинските бунтовници кои се обидуваат да ги истераат руските сили.

Руската пратеничка од Крим, Олга Ковитиди, изјави за руската државна новинска агенција РИА-Новости дека дронот бил лансиран од самиот Севастопол. Таа рече дека инцидентот се третира како терористички чин, објави новинската агенција.

Властите на Крим го подигнаа нивото на закана од тероризам за регионот на „жолто“, второто повисоко ниво.

Севастопол, кој Русија го зазеде заедно со остатокот од Крим од Украина во 2014 година, е на околу 170 километри (100 милји) јужно од украинското копно. Руските сили контролираат голем дел од копното долж Црното Море.

Прес-службата на Црноморската флота соопшти дека дронот се чини дека е домашен. Тој ја опиша експлозивната направа како „ниска моќност“. Градоначалникот на Севастопол Михаил Развозаев изјави дека шест лица се ранети. Одбележувањето на празникот Ден на морнарицата на Русија беше откажано во градот.

Украинската морнарица и советникот на претседателот Володимир Зеленскиј изјавија дека пријавениот напад со беспилотно летало ја нагласил слабоста на руската противвоздушна одбрана.

„Дали окупаторите ја признаа беспомошноста на нивниот систем за воздушна одбрана? Или нивната беспомошност пред кримските партизани?“ – рече Олексеј Арестович на Телеграм.

Ако таков напад е возможен од Украина, рече тој, „уништувањето на мостот на Крим во такви ситуации повеќе не звучи нереално“ – упатување на распонот што Русија го изгради за да го поврзе своето копно со Крим по анексијата.

На друго место во Украина, градоначалникот на најголемиот пристанишен град Миколаев, Виталиј Ким, рече дека гранатирањето го убило еден од најбогатите мажи во Украина, Олексеј Вадатурски и неговата сопруга Раиса. Вадатурски раководеше со бизнис за производство и извоз на жито.

Друг претседателски советник, Михаило Подољак, рече дека Вадатурски бил конкретно цел.

„Тоа не беше несреќа, туку добро осмислено и организирано убиство со умисла. Вадатурски беше еден од најголемите земјоделци во земјата, клучна личност во регионот и голем работодавач. Дека точниот удар на ракета не бил само во куќа, туку во одредено крило, спалната соба, не остава сомнеж за нишанењето и прилагодувањето на ударот“, рече тој.

Агробизнисот на Вадатурски, Нибулон, вклучува флота од бродови за испраќање жито во странство.

Во регионот Суми на северот на Украина, во близина на руската граница, едно лице загинало во гранатирање, соопшти регионалната администрација. И три лица загинаа во нападите во изминатиот ден во регионот на Доњецк, кој е делумно под контрола на сепаратистичките сили поддржани од Русија, изјави регионалниот гувернер Павло Кириленко.

Подолјак на Твитер напиша дека сликите од затворот во кој најмалку 53 украински воени затвореници беа убиени во експлозија во петокот укажуваат дека експлозијата дошла од внатрешноста на зградата во Оленивка, која е под руска контрола.

Руските власти тврдат дека зградата била нападната од Украина со цел да ги замолчи заробениците кои можеби даваат информации за украинските воени операции. Украина ја обвини Русија за експлозијата, велејќи дека тоа е направено за да се прикрие тортурата и егзекуцијата на затворениците.

Сателитските фотографии направени пред и потоа покажуваат дека е урната мала, коцкаста зграда во средината на затворскиот комплекс, а нејзиниот покрив во делови.

Подолјак рече дека тие слики и недостатокот на оштетувања на соседните објекти покажуваат дека зградата не била нападната од воздух или од артилерија. Тој тврдеше дека доказите се во согласност со термобаричната бомба, моќна направа која понекогаш се нарекува вакуум бомба, која била поставена внатре.

Меѓународниот Црвен крст побара веднаш да го посети затворот за да се увери дека голем број ранети заробеници имаат соодветен третман, но во неделата рече дека неговото барање допрва треба да биде исполнето. Се вели дека одбивањето пристап на Црвениот крст ќе ја прекрши Женевската конвенција за правата на заробениците.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.