Екстремно десничарскиот, проруски полски пратеник се соочува со гласање за пратенички имунитет

Парламентарната комисија го поддржа предлогот за одземање на имунитетот на екстремно десничарскиот пратеник Гжегож Браун по прекршување на правилата за спречување на Ковид-19.

Екстремно десничарскиот, проруски полски пратеник се соочува со гласање за пратенички имунитет

Во парламентот е покрената постапка против Браун, член на долниот дом на полскиот парламент од екстремно десничарската партија Конфедерација. Политичарот е обвинет по десет точки за непочитување на санитарните ограничувања помеѓу мај и декември 2021 година, како што побара началникот на полицијата, Јарослав Шимчик.

Браун е познат по своите проруски и анти-ваксерски ставови, постојано прекршувајќи ги ограничувањата на СОВИД-19 и негирајќи го постоењето на вирусот. Неговите изјави беа цитирани во руските медиуми поврзани со Кремљ, а тој често беше отстранет од парламентарните дебати затоа што не носеше маска.

За случајот на Браун расправаше специјална парламентарна комисија, чии членови со тајно гласање одлучија дека треба да му се укине имунитетот. Наскоро ќе има целосно парламентарно гласање.

Одлуката донесена во случајот на Браун е важна бидејќи, без имунитет, тој може да одговара пред судот за неговите постапки на 1 март кога упадна во Националниот институт за кардиологија. Таму настанала борба меѓу него и вработените во институтот, вклучувајќи го и поранешниот министер за здравство Лукаш Шумовски.

„Целата работа е целосна гротеска“, коментира Браун.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.