Елитата во Брисел немоќна,Полска се заканува со вето

Полска вети дека ќе стави вето на санкции против Унгарија
Полска објави дека ќе се спротивстави на можните санкции против Унгарија, која е обвинета за кршење на прописите на ЕУ во доменот на демократијата.
“Секоја земја има суверено право да ги спроведе внатрешните реформи како што тоа го прави”, изјави полското Министерство за надворешни работи.
Во изјавата се вели дека постапките против индивидуалните земји-членки само ја продлабочуваат поделбата во ЕУ и го зголемуваат сегашниот недостаток на државјанство во европските институции. Вчерашните санкции против Унгарија и покренувањето на член 7, поради занемарување на нормите на демократија, граѓански права и корупција.

Шефот на унгарската дипломатија , Питер Сијарто претходно изјави дека одлуката на Европскиот парламент да започне процес на казнување на Унгарија затоа што се спротивстави на Мигрантската политика што ја води Унијата и се обидуваат да го казнат Орбан поради тоа.

.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.