ЕЛИТНА ПРОСТИТУЦИЈА ВО ХОТЕЛИ ВО БЕЛГРАД! Откриена шемата на работа, девојките се „продавани“ од каталогот

Во акцијата на полицијата и обвинителството приведени се четири жени и еден маж, додека се уште трае потрагата по Милица О., поради сомнение дека на клиентите им нуделе девојки за пари.

ЕЛИТНА ПРОСТИТУЦИЈА ВО ХОТЕЛИ ВО БЕЛГРАД! Откриена шемата на работа, девојките се „продавани“ од каталогот

Криминална група осомничена дека од ноември минатата година до средината на јули во Белград врбувала девојчиња и организирала синџир за проституција е уапсена вчера во голема акција на припадници на СБПОК и полицијата под името „КОО СИТИ“. Со лисици на рацете се врзани Неда Б.(34), Самир Б.(44), Милица М.(26) и Весна В.(62), а по осомничената Милица О.(49) се уште се трага.

„Тие се осомничени дека од ноември минатата година до јули годинава преку одредени рекламни сајтови организирале проституција, поттикнувајќи, поттикнувајќи и учествувале во посредување во проституција на повеќе женски лица на територијата на Белград. При претресот, мобилни телефони и СИМ кај осомничените се пронајдени картички.искористени при извршување на кривично дело како и уплатници со завршени трансакции“, соопшти вчера МУП.

Како што се наведува, постои сомневање дека организирале предавање на неколку жени на корисници на сексуални услуги, а парите заработени на тој начин им биле поделени во согласност со задачите што ги извршувале и со тие пари ги покривале трошоците што ги имале додека извршување на оваа „работа“.

Ланецот за проституција, како што открива изворот на „Курир“ од истрагата, бил организиран преку сајт за возрасни, каде што нуделе девојки кои претходно ги регрутирале да работат за оваа група.

„Закажувале средби со заинтересирани клиенти во неколку хотели во Белград. Уапсените договарале за видот и времетраењето на сексуалната услуга, а со една девојка наплатувале 200 евра за еден час. Уапсените се грижеле да стават оглас на веб-страницата на која се промовира одредбата на сексуални услуги, да ажурираат огласи со фотографии и да одговараат на огласените телефонски броеви, на кои одговарале.

Клиентите им кажале колку време сакаат да поминат со проститутката, а тие им закажале место и време. Девојките кои работеле кај нив потоа информирале за локацијата каде треба да одат. Некогаш заминувале сами, а некогаш ги возеле“, вели извор запознаен со целиот случај.

Проститутките кои работеле за криминалната група, според неофицијални информации, се идентификувани и тие допрва треба да бидат сослушани. Тие наводно ќе одговараат за прекршоци, а не за кривични пријави. Сајтот преку кој осомничените рекламирале проститутки кои работеле за нив се чини дека е онлајн каталог.

ЕЛИТНА ПРОСТИТУЦИЈА ВО ХОТЕЛИ ВО БЕЛГРАД! Откриена шемата на работа, девојките се „продавани“ од каталогот

На неколку десетици страници има фотографии од разголени девојки, а во описот на фотографиите се спецификите на секоја од девојките, висината, тежината, обемот на градите и задникот, бојата на косата и очите, како и цената и телефонскиот број. Според изворот, дел од посочената цена што ја платил клиентот отишла кај проститутките, а дел кај криминалната група.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.