Емир Кустурица објави нов филм на Интернет

Режисерот Емир Кустурица сними краток филм „Херои на нашето време“, кој беше објавен на социјалните мрежи и на Јутјуб. Во описот на краткиот филм на режисерот се вели дека „во самракот на човештвото, осамна надежта дека не е сè изгасено и уништено“.

“Ова го покажуваат поединци набиени во некои агли на светот кои, за разбирање на современиот човек, немаат ништо, но всушност имаат сè. И додека, според стиховите на многу поети, секој тврди дека бара човек со свеќа, Емир Кустурица најде луѓе во неговата околина и не ги осветлува со свеќа, туку со рефлектори, за да докаже, и тоа по којзнае кој пат, што значи да се биде човек “, го опишува краткото отворање на „ Херои на нашето време “.

Саундтракот на овој краток филм се состои од пет композиции на Емир Кустурица и Оркестарот „Без пушење“, вклучувајќи ги „Кога животот беше чудо“, „Умирачка песна“ и „На почетокот“.

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.