ЕМСЦ: Шансата за посилен земјотрес не е повеќе од неколку проценти

Европскиот медитерански сеизмолошки центар на Твитер вчера одговори на прашањето дали постои веројатност за уште посилен земјотрес од вчерашниот разорен земјотрес со јачина од 6,2 степени.
„Веројатноста за појак земјотрес не е 0, но е МНОГУ мал, не повеќе од неколку %. По земјотресот како оној што ја погоди Хрватска денес, секогаш ќе најдете луѓе кои тврдат дека можат да предвидат земјотреси: Не верувајте во нив, не постои научно докажан метод за предвидување на земјотреси. безбеден “, соопшти ЕМСЦ.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.