ЕНЕРГЕТСКА КРИЗА – ПРЕДУПРЕДУВАЊА ОД ЕВРОПСКАТА УНИЈА: „МОЖЕМЕ ДА СЕ СООЧИМЕ СО ПЕТ ДО ДЕСЕТ СТРАШНИ ЗИМИ“

Белгиската министерка за енергетика Тине Ван дер Страетен предупреди дека земјите од Европската Унија (ЕУ) ќе се соочат со „пет до десет“ „страшни“ зими доколку не се преземе ништо за намалување на цените на природниот гас.

ЕНЕРГЕТСКА КРИЗА – ПРЕДУПРЕДУВАЊА ОД ЕВРОПСКАТА УНИЈА: „МОЖЕМЕ ДА СЕ СООЧИМЕ СО ПЕТ ДО ДЕСЕТ СТРАШНИ ЗИМИ“

Земјите на ЕУ се борат со огромни зголемувања на цените на енергијата откако клучниот снабдувач на гас Русија ја нападна Украина во февруари, што доведе до санкции.

Сега се зголемуваат барањата за ограничување на цената на гасот низ ЕУ и негово одвојување од цената на струјата.

Сепак, Германија вели дека ги полни своите резерви на гас побрзо од очекуваното.

Западните земји кои ја поддржуваат Украина се обидуваат да го намалат количеството на руски гас и нафта што го увезуваат. Русија, која испорача на ЕУ 40% од својот гас минатата година, за возврат има ограничени испораки.

Белгиската министерка за енергетика Тине Ван дер Страетен на Твитер напиша дека има итна потреба од замрзнување на цените на бензинот во Европа, додавајќи дека врската меѓу цените на гасот и струјата се вештачки и треба да се реформираат.

„Следните пет до десет зими ќе бидат ужасни ако не преземеме ништо. Мораме да дејствуваме на изворот, на европско ниво и да работиме на замрзнување на цените на бензинот“, рече таа.
Цените на електричната енергија скокнаа и во Европа, достигнувајќи рекордни вредности оваа недела. А гасот е главниот извор на производство на електрична енергија во ЕУ.

Во Германија цената на мегават час електрична енергија во петокот достигна 995 евра, додека во Франција се искачи на 1.130 евра. Ова претставува повеќе од десеткратно зголемување во двете земји во споредба со минатата година, забележува новинската агенција АФП.

„Мораме да го запреме ова лудило што се случува на енергетските пазари во моментов“, рече австрискиот канцелар Карл Нехамер.

Цените на струјата мора да паднат, рече тој, повикувајќи ја ЕУ да ги одвои цените на струјата и гасот.

„Не можеме да дозволиме Путин да ја одредува европската цена на струјата секој ден“, додаде тој.

Може ли светот да опстане без руски гас и нафта?

Германија, најголемиот увозник на руски гас, се бори да ги зголеми резервите на гас пред зимата и покрај тоа што Русија ги намалува испораките. Неговата цел е до октомври да ги пополни своите гасни капацитети до 85%. За ова има спроведено мерки за заштеда на енергија.

Министерот за економија Роберт Хабек рече дека таквите мерки – заедно со купување гас од алтернативни добавувачи и овозможиле на Германија да ја исполни својата цел порано од очекуваното.

Тој оцени дека целта од 85 проценти може да се постигне до почетокот на септември.

Германија е најзависна од рускиот гас, а потоа следат Италија и Франција.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.