„Енергетска моќ во создавање“: Европа најде земја што може да ги реши проблемите со гасот?

Европската унија се надева дека наскоро ќе потпише енергетски меморандум за разбирање со Аргентина, за кој се надева дека може да ги реши енергетските проблеми предизвикани од војната во Украина.

„Енергетска моќ во создавање“: Европа најде земја што може да ги реши проблемите со гасот?

Шефот на европската дипломатија, Жозеф Борел, при посетата на Аргентина, ја истакна важноста од постигнување на тој договор, со оглед на тоа што Аргентина е „енергетска сила во подем“, во време кога цените на енергијата се високи.

„Ние правиме напредок во однос на меморандумот за разбирање за енергетските прашања. Се надевам дека наскоро ќе биде завршен. Не зборуваме за години или месеци, има јасен взаемен интерес“, изјави Борељ.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.