ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНА НА ПРАГ НА КОЛАПС: Ова е деталната листа на сите уништени електрани и трафостаници низ земјата!

Електроенергетскиот систем на Украина беше доведен до работ на колапс во ракетниот напад вчера врз Киев, во центарот на западна Украина.

Беа погодени и сериозно оштетени следните термоелектрани: ТЕПП-5 (Киев), ТЕХП-6 (Киев), Лвов ЦХП (Лвов), Бурштинска ТЕ (Ивано-Франковска област) и Кривји Рих.

ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНА НА ПРАГ НА КОЛАПС: Ова е деталната листа на сите уништени електрани и трафостаници низ земјата!

Киев

Во главниот град Киев беа погодени две термоелектрани: термоелектраната 3 и термоелектраната 5. Уништена е и трафостаницата Volkanzai од 110 kW. Најголеми штети претрпе термоелектраната Дарница

Рамномерно

Во градот Ровно оштетена е трафостаницата Ровно од 330 kw. Ударот на крстосувачката ракета предизвика преоптоварување на трафостаницата од 110 kw, по што следеше експлозија и затемнување во целиот град.

Хмелницки

Уништени се трафостаниците Хмељнички од 330 kw и 110 kw. Во цел град нема струја. По ударот во трафостаницата од 330 kw следеше експлозија и прекини на струја во помалите трафостаници: Раково, Стара, Термпласт, Озернаја, Дубово и влечната трафостаница Гречани.

Тернопил

Уништени се две трафостаници со моќност од 330 kw и 110 kw. Во цел град нема струја. Уништената 110 kw трафостаница Згрбеље, исто така, Глацијска, Тернопољ, Промислена Плотича, од која со електрична енергија се снабдува фабриката за армирано-бетонски производи.

Шуми

Уништената трафостаница Конотоп со моќност од 330 kw. Експлозијата на крстосувачката ракета предизвика прекин на електричната енергија во целиот град.

Харков

Нападот со крстосувачки проектил предизвика прекин на струја и вода во целиот град. Метрото застана. Истовремено исклучување на трафостаниците: Заљутино, Харковскаја, Лошево, како и термоелектраната ТЕ-5, како и Змијевска ТЕ, Чугујевска ТЕ-2.

Кривој Рог

Уништена термоцентрала, една од најголемите во Украина.

Житомир

Во Житомир се уништени две трафостаници од 330 kw и 110 kw часа. Градот остана без струја.

Лавов

Во Лавов, на западот на Украина, уништени се термоцентралата Лвив-1 и далноводите што одеа во Полска, па беше оневозможено снабдувањето со машини за Украина од правец на Полска.

Ивано Франкивск

Термоелектраната Бурштина е една од најважните електрани во Украина, од која струјата отиде во три земји: Унгарија, Словачка и Романија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.