Енормна загаденост во цела Македонија, најалармантно утрово во Тетово

Многу високи концентрации на канцерогените ПМ10 честички утрово се регистрирани во речиси сите места каде има мерни станици. Сепак, најалармантно е во Тетово. Градот денес е лидер по загаденост на воздухот во земјава, а концентрацијата на ПМ10 честичките е 181. Во Миладиновци концентрацијата е 178, Куманово-168, Битола и Ѓорче Петров-114, Центар-112.

 

 

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.