ЕП бара санкции и признавање на Косово, официјален Белград најавува тешка криза

Во нацрт-извештајот за Србија, Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент повикува на „итно воведување санкции кон Русија“. И за прв пат се вели дека конечниот договор меѓу Србија и Косово треба да биде „заснован на взаемно признавање“. Извештајот беше усвоен со 55 гласови против. Српските власти не очекуваат позитивен сигнал од Брисел и предупредуваат дека Србија се соочува со тешка криза – и на политичко и на енергетско поле.

ЕП бара санкции и признавање на Косово, официјален Белград најавува тешка криза

Европскиот парламент во извештајот изразува загриженост дека Србија е „меѓу ретките европски земји кои не се усогласиле со позицијата на ЕУ“, како и тоа што е на последното место во регионот во однос на усогласувањето во надворешната политика.

„Ние сме во 2022 година, ова е 21 век и потребно е Србија да направи избор каде сака да биде како држава. Се надевам дека овој избор не беше воден од искуството од минатото, колку и да беше трагично и тешко. „Разбирам дека луѓето во Србија сами ја доживеале војната, имаат сеќавања и тоа е многу тешка тема која не е лесно да се остави настрана, но време е Србија да се пресели од 20 во 21 век“, рече Владимир. Билчиќ, европски известувач Парламент за Србија.

Известувачот за Србија посочува дека отворањето на кластерот е поврзано со други теми како владеењето на правото, европските вредности, демократијата и слободата на медиумите, но дека усогласувањето со надворешната политика би било добредојдено.

„Не верувам дека одлуката за отворање кластери и други поглавја се заснова само на една тема и на позицијата на Србија, но промената во усогласувањето би била исклучително корисна и добредојдена, што би ги олеснило одлуките“, рече тој.

Она со што Билчиќ не се согласи и за прв пат во извештајот е дека договорот меѓу Косово и Србија треба да се „заснова на взаемно признавање“.

Претседателот на Србија уште пред гласањето очекуваше критики за прашањето за Косово и рестриктивни мерки против Русија. За употребата на терминот меѓусебно признавање, тој вели: „Сè уште има „целосна нормализација на односите меѓу Белград и Приштина“ или Косово и Србија во официјалната преговарачка рамка, како што велат некои од нив, но никаде не се зборува за меѓусебно признавање“.

Пленарната седница на Европскиот парламент на која европратениците ќе гласаат за извештајот е закажана за 5 јули, па документот се уште е предмет на измени.

Пред тоа лидерите на Западен Балкан ќе се сретнат во Брисел на 23 јуни.

„Девет дена до донесување одлуки за Украина, Молдавија, Грузија, плус 5, плус 1 од Западен Балкан, девет ентитети, така што никој, за прв пат, никој жив не знае точно што ќе се случи“, рече Вучиќ.

Србија вели дека ќе остане на европскиот пат, без оглед на изјавите на европските претставници за Косово и притисоците поради надворешната политика.

Министерот за евроинтеграции не очекува дека патот ќе се забрза во јуни.

„Во јуни нема да го отвориме кластерот, токму поради непочитување на режимот на рестриктивни мерки, за другите не сум голем оптимист. Но знаете што, ситуацијата е таква, има време до крајот на година не очекуваат многу предизвици“, изјави министерката Јадранка Јоксимовиќ.

Српските власти велат дека претстои тешка зимска, енергетска и прехранбена криза.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.