Ердоган вели дека нема да ги одобри шведско-финските кандидатури за НАТО

Турскиот претседател Таип Ердоган во понеделникот рече дека шведските и финските делегации не треба да се мачат да доаѓаат во Анкара за да ја убедат да ја одобри нивната кандидатура за НАТО.

На прес-конференција, Ердоган рече дека Турција нема да ги одобри нивните кандидатури за членство во НАТО, нарекувајќи ја Шведска „мрестилиште“ за терористички организации и додаде дека има терористи во нивниот парламент.

Анкара вели дека Шведска и Финска имаат луѓе за кои вели дека се поврзани со групи за кои смета дека се терористи, имено милитантната група Курдистанска работничка партија (ПКК) и следбениците на Фетула Ѓулен, кого Анкара го обвинува за организирање на обидот за пуч во 2016 година.

Претходно, шведскиот министер за одбрана Петер Хултквист рече дека Шведска ќе започне дипломатски разговори со Турција за да се обиде да ги надмине приговорите на Анкара на нејзиниот план за влез во НАТО.

„Ќе испратиме група дипломати да разговараат и да имаат дијалог со Турција за да можеме да видиме како ова може да се реши и за што всушност се работи“, изјави Хултквист за јавниот сервис СВТ.

Турција соопшти дека сака нордиските земји да ја прекинат поддршката за курдските милитанти на нивна територија и да ги укинат забраните за продажба на одредено оружје на Турција.

Шведската влада формално одлучи да аплицира за членство во НАТО, рече премиерката Магдалена Андерсон во понеделникот, поставувајќи ја на патот кон ставање крај на военото неврзување кое траеше во текот на Студената војна.

Владејачките шведски социјалдемократи во неделата се откажаа од своето 73-годишно противење за пристапување во НАТО и се надеваат на брз пристап, по руската инвазија на Украина на 24 февруари.

„Оставаме една ера зад нас и влегуваме во нова“, рече Андерсон на прес-конференција. Таа рече дека апликацијата може да биде предадена во понеделник, вторник или среда и ќе биде синхронизирана со Финска, која исто така потврди дека ќе поднесе барање за приклучување кон воената алијанса.

„НАТО ќе ја зајакне Шведска, Шведска ќе го зајакне НАТО“, рече таа.

Одлуката да се напушти воената неврзаност, која беше централен принцип на шведскиот национален идентитет веќе два века, означува морска промена во јавната перцепција во нордискиот регион по нападот на Русија врз нејзиниот сосед.

Сепак, таа рече дека Шведска не сака постојани воени бази на НАТО или нуклеарно оружје на нејзина територија доколку нејзиното членство биде одобрено.

Има широка поддршка во парламентот за апликација, иако на владата не и треба одобрение за да продолжи. Андерсон рече дека се надева на брз процес на пристапување, но дека може да потрае и една година за да добие одобрение од парламентите на 30-те земји-членки на НАТО. Андерсон предупреди дека Шведска ќе биде особено ранлива во тој период.

Генералот Микаел Бајден, командант на шведските вооружени сили, на прес-конференција рече дека одлуката за аплицирање е правилна од воена стратешка перспектива и дека одбраната на Шведска, еднострано или во соработка со други држави, ќе стане полесна со Шведска членка.

„Знам, врз основа на моите разговори и односите што ги имам со моите колеги, дека Шведска е добредојдена во НАТО. Но, ние не само што сме добредојдени – знам и дека Шведска како членка го прави НАТО посилен“, рече Бајден.

Шведска доби гаранции за поддршка од Соединетите Држави, Обединетото Кралство и Германија, меѓу другите, но не и правно обврзувачки гаранции за воена помош.

Во заедничката изјава во понеделникот, нордиските соседи Данска, Норвешка и Исланд, исто така, ветија поддршка.

Една пречка веќе се појави уште пред да пристигнат апликациите во седиштето на НАТО во Брисел.

Турција ги изненади своите сојузници во НАТО велејќи дека нема позитивно да ги гледа апликациите на Финска и Шведска, главно наведувајќи ја нивната историја на домаќинство на членови на курдски милитантни групи.

Претседателот Тајип Ердоган ги нарече скандинавските земји „куќи за терористички организации“.

Турските државни медиуми одделно соопштија дека Шведска и Финска ги одбиле барањата за репатријација на 33 лица за кои Турција тврди дека имаат врски со групи кои ги смета за терористи.

Министерството за надворешни работи на Шведска не одговори веднаш на барањето за коментар.

НАТО и САД рекоа дека се уверени дека Турција нема да го запре членството на Финска и Шведска.

Дипломатите рекоа дека Ердоган ќе биде под притисок да попушти бидејќи Финска и Шведска значително ќе го зајакнат НАТО во Балтичкото Море.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.