Ердоган не го поддржува влезот на Шведска и Финска во НАТО – тие ги засолнуваат терористи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во петокот рече дека Турција не може да ги поддржи плановите на Шведска и Финска да се приклучат на пактот, бидејќи скандинавските земји се „дом на многу терористички организации“.

Планот на Финска да поднесе барање за членство во НАТО во четврток и очекувањата дека Шведска ќе го следи ќе доведат до проширување на западната воена алијанса, што рускиот претседател Владимир Путин имаше за цел да го спречи со започнување на инвазија на Украина.

Турција официјално го поддржуваше проширувањето откако влезе во НАТО пред 70 години. Секоја одлука за проширување мора да биде донесена едногласно од членките.

„Ги следиме развојот на настаните во однос на Шведска и Финска, но немаме позитивни ставови“, изјави Ердоган за новинарите во Истанбул, додавајќи дека е грешка што НАТО ја прифати Грција како членка во минатото.

„Не сакаме да повторуваме такви грешки. Покрај тоа, скандинавските земји ги засолниле терористичките организации“, рече Ердоган. „Имаат дури и пратеници во некои земји. Невозможно е да се биде за“, додаде тој.

Шведското Министерство за надворешни работи не ја коментираше изјавата на Ердоган, наведува Ројтерс.

Водачите на НАТО велат дека членството е отворено за секоја „европска земја која е способна да ги поддржува принципите на овој договор и да придонесе за безбедноста на северноатлантската област“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.