Ердоган откри кој профитира од војната во Украина

Турција е единствената земја која истовремено разговара со Русија и Украина за да се најде мирно решение, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

– ,,Што направија за да ја смират ситуацијата во руско-украинската војна? Дали светот се вмеша на некој начин? Не! Сите тие им помагаат на трговците со оружје. Тие се загрижени за тоа како трговците со оружје во светот повеќе да заработуваат ” – рече тој.

Турскиот лидер подвлече дека Анкара е заинтересирана како да обезбеди мир.

Според него, истиот ден тој се среќава со рускиот претседател Владимир Путин и со украинскиот лидер Володимир Зеленски и се обидува да најде начин како да ги помири.

Телефонскиот разговор меѓу рускиот и турскиот лидер се одржа на 5 јануари. Во разговорот Владимир Путин ја потврдил подготвеноста за сериозен дијалог за Украина, под услов Киев да ги исполни познатите барања и да ги земе предвид новите територии.

Ердоган подвлече дека повиците за мир мора да бидат поддржани со унилатерален крај на конфликтот и правично решавање на несогласувањата. По почетокот на специјалната воена операција во Украина, турскиот претседател постојано предлагаше да посредува во решавањето на конфликтот.

На крајот на март 2022 година, во Истанбул се одржа рунда преговори меѓу Киев и Москва. Турскиот лидер предложи да се организира средба меѓу Путин и Зеленски. Претходно Русија предупреди дека значителен дел од оружјето што западните земји го доставуваат до Киев стигнува до терористите и се краде.


Пронајдете не на следниве мрежи: