Ердоган разговараше со Путин за плановите на Турција за упад во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган разговарал за планираната воена операција на Анкара во северна Сирија и војната во Украина со рускиот Владимир Путин, соопштија од кабинетот на Ердоган во понеделникот. Путин разговарал и за извозот на жито од украинските пристаништа во координација со Турција, се вели во соопштението од Москва.

Во последните денови Ердоган рече дека Турција ќе започне прекуграничен упад против курдските милитанти во Сирија за да создаде тампон зона длабока 30 километри. Тој во телефонски разговор му рекол на Путин дека граничната зона била договорена во 2019 година, но не била спроведена, соопшти турското претседателство.

Анкара спроведе операција против Единиците за заштита на народот, или ЈПГ, во октомври 2019 година. Русија, сирискиот режим и САД, исто така, имаат војници во пограничниот регион.

Турција ја смета ЈПГ за терористичка група поврзана со забранетата Курдистанска работничка партија, или ПКК, која води бунт против Турција од 1984 година, што доведе до смрт на десетици илјади луѓе.

Сепак, ЈПГ го формира столбот на силите предводени од САД во борбата против групата Исламска држава во Сирија. САД не беа задоволни со претходните упади на Турција во Сирија.

Ердоган, исто така, му рекол на Путин дека Турција е подготвена да ја продолжи улогата во завршувањето на војната во Украина, вклучително и учеството во можниот „механизам за набљудување“ меѓу Украина, Русија и Обединетите нации, се вели во соопштението.

Преговорите во Истанбул, одржани во март, не успеаја да постигнат никаков напредок, но Турција, која има блиски врски и со Киев и со Москва, постојано се истакнуваше како можен посредник.

Турскиот претседател повика и на мир во Украина што е можно поскоро и да се преземат чекори за градење доверба.

Путин, исто така, рече дека Русија е подготвена да го олесни непречениот извоз на жито од украинските пристаништа во координација со Турција, според разговорите со Ердоган.

Русија и Украина заедно сочинуваат 29% од глобалниот извоз на пченица, главно преку Црното Море, и 80% од глобалниот извоз на сончогледово масло. Украина е исто така главен извозник на пченка.

Во повикот со Ердоган, Путин повтори дека Русија може да извезува значителни количини ѓубрива и храна во случај да бидат укинати санкциите против Москва, се наведува во соопштението на Кремљ.

„За време на дискусијата за ситуацијата во Украина, акцент беше ставен на обезбедување безбедна пловидба во Црното и Азовското море и елиминирање на заканата од мини во нивните води“, соопшти Кремљ.

„Владимир Путин ја истакна подготвеноста на руската страна да го олесни непречениот поморски транзит на стоки во координација со турските партнери. Ова важи и за извозот на жито од украинските пристаништа“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.