Ердоган: Размената на затвореници и жито ја покажа можноста за дипломатско решавање на разликите

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека размената на затвореници и договорот за жито се чини дека укажуваат на можноста за дипломатски крај на руската војна против Украина.

Тој го изјави ова на 38-та средба на Постојаниот комитет за економска и трговска соработка на Организацијата за исламска соработка, ја цитира Anadolu Agency неговата изјава.

Ердоган: Размената на затвореници и жито ја покажа можноста за дипломатско решавање на разликите

Според него, Турција од првите денови на војната „се обидувала да ги реши противречностите и да го запре крвопролевањето“.

Тој истакна дека благодарение на „блиските пријателски односи“ со претседателот Володимир Зеленски и рускиот диктатор Владимир Путин, Анкара успеала да организира различни преговори.

„Договорот за жито и размената на затвореници меѓу Руската Федерација и Украина ја докажаа можноста за дипломатско решавање на разликите“, рече Ердоган.

Путин го уверил Ердоган дека нема да користи нуклеарно оружје, изјави портпаролот на турскиот лидер Ибрахим Калин.

Ердоган рече дека прво ќе му каже на својот американски колега Џо Бајден како успеал да ја убеди Русија да се „врати“ на договорот за жито.

Неодамна Ердоган рече: добил впечаток дека Путин го „омекнал својот став“ во однос на преговорите со Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.