Есенска диета: Ќе ослабете 4 килограми за 7 дена

Loading...

Од есенските намирници може да се направи мени од кое можете да си обезбедите доволно хранливи материи да не бидете гладни, а притоа, да слабеете.
Тикви, брокули, пиперки, домати, зелка, кељ и прокељ, сите тие се идеални за диета.Предлог еднонеделно мени за слабеење:
Прв ден
Појадок: Парче пченкарен леб, сирење со малку маснотии, свежа пиперка
Ужина: Круша
Ручек: Супа од тикви, две парчиња леб намачкан со лук
Ужина: Јаболко
Вечера: Печено пилешко, 150g брокули и карфиол прелиени со две лажици маслиново масло, чинија салата


Втор ден
Појадок: Парче пченкарен леб, сирење со малку маснотии, свежа пиперка
Ужина: Круша
Ручек: 250g шпагети со модар патлиџан и домати
Ужина: 150g грозје
Вечера: Две варени или печени пченки, шолја млеко со мал број на масти
Трет ден
Појадок: 40g житарици, шолја јогурт, банана, лажица мед
Ужина: Калинка
Ручек: 250g печурки, 150g пире од компири, зелка салата
Ужина: Печени костени
Вечера: Варен грашок и зелка, парче леб


Четврти ден
Појадок: Парче пченкарен леб, мисиркина салама, свежи пиперки и малку кајмак
Ужина: 150g овошен јогурт
Ручек: 80g грашок, варен интегрален ориз и вегетаријански плескавици од печурки
Ужина: Јаболко
Вечера: Пастрмка печена во рерна и компир салата
Петти ден
Појадок: 100g проја и шолја јогурт
Ужина: 30g ореви
Ручек: Туна сендвич и салата
Ужина: Јаболко
Вечера: 2 јајца, 250g пиперки, парче интегрален леб
Шести ден
Појадок: Парче интегрален леб, малку путер, малку мармалад по желба, шолја свежо цеден овошен сок
Ужина: Круша
Ручек: 100g варено телешко месо, салата по желба
Ужина: Две мандарини
Вечера: Зеленчук по желба, печен во рерна, парче интегрален леб
Седми ден
Појадок: Парче интегрален леб, паштета од зеленчук, шолја природен свежо цеден сок
Ужина: 150g грозје
Ручек: Пилешка супа, 150g пилешко месо, 100g варен компир, две лажици ајвар
Ужина: Јаболко
Вечера: Парче леб со 30g сирење, пипер и лук по желба

loading...