Есмеров: ВМРО е без компас, Мицкоски мора да даде оставка од морални причини

ВМРО-ДПМНЕ сега  изгледа како партија без компас, има различни ставови за дневна употреба, вели поранешниот амбасадор на Македонија во Унгарија, Игор Есмеров во Студио 10 на ТВ24.

„Мицкоски вети дека ќе поднесе оставка, има морална одговорност, и двајцата претходни претседатели од морални причини поднесоа оставка. Првпат во 30-годишната историја на ВМРО губат 5 избори по ред, а ги притоа ги земате парите од државата. Мицкоски имаше информации дека ќе се промени името, единствена опција беше да се повикаат гласачите да гласаат против договорот. И на тој начин власта ќе немаше маневарски простор власта да го промени името. По секое губење на изборите, граѓаните ги валоризираат политиките а СДСМ, а не ги земаат во предвид на ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ сега ми изгледа како партија без компас, има различни ставови за дневна употреба“ вели Есмеров.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.