ЕСМ од сопствените капацитети целосно ги задоволи потребите за струја на домаќинствата и малите потрошувачи

АД ЕСМ на 29.10.2022 година произведе 11.415 MWh електрична енергија и целосно ги задоволи потребите за струја на домаќинствата и на малите потрошувачи.

Во Термоелектраните произведени се 8.681 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 2.734 MWh.  

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.