ЕСТОНИЈА нема да им даде засолниште на Русите кои сакаат да избегнат мобилизација! ЈА ЗАТВОРИЈА ГРАНИЦАТА!

Секој граѓанин е одговорен за постапките на својата земја, а тоа важи и за граѓаните на Русија, изјави естонската премиерка Каја Калас.

ЕСТОНИЈА нема да им даде засолниште на Русите кои сакаат да избегнат мобилизација! ЈА ЗАТВОРИЈА ГРАНИЦАТА!

Естонија нема намера да им даде засолниште на Русите кои сакаат да избегнат делумна мобилизација и им предлага да се вклучат во антивоени активности во нивната земја, рече премиерот Каја Калас.

Овде прифаќаме украински бегалци од војната. Секој граѓанин е одговорен за постапките на својата земја, а тоа важи и за граѓаните на Русија, затоа не даваме никакво засолниште. Тоа не е причина да им се даде засолниште на Русите кои бегаат од земјата. Треба да излезат и да кажат дека се против таа војна – изјави Калас за Си-Ен-Ен.

Да потсетиме, Путин вчера повика 300.000 резервисти во првата мобилизација во земјата по Втората светска војна, а британските весници, како што е „Дејли мејл“, коментираа дека побарувачката за летови во еден правец од Русија нагло се зголемила.

Директните летови од Москва до Истанбул, Турција и Ереван, Ерменија, двете безвизни дестинации за Русите, се распродадоа истиот ден, според Airsales, најпопуларната веб-страница за купување летови во Русија.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.