Етериумот соборува рекорди, чини над 2000$ за монета

Втората по значај и секако вредност криптовалута се чини дека е на пат да ја зголеми за многу проценти својата вредност во месец април.

Во моментов вредноста по која се тргува е значајно над 2000 односно дури 2070 долари за токен или монета. Додека пак вкупната капитализација на ЕТЕРИУМОТ денеска е еднаква на 238 милијарди американски долари.

Биткоинот пак се тргува за нешто над 58000 долари со капитализација од фантастични 1087 милијарди долари.

читајте пулс24

Што всушност е ЕТЕРИУМОТ?

Лансиран во јули 2015 година, Ethereum е најголемата и најдобро воспоставена децентрализирана софтверска платформа од отворен, слободен вид.

Ethereum овозможува распоредување на паметни договори и децентрализирани апликации (dapps) да се градат и да се извршуваат без никакви застои, измами, контрола или мешање од трета страна.

Подолу погледнете кратко видео доколку сте заинтересирани да дознаете повеќе на оваа тема:

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.