ЕУ Амбасадор Гир: За Македонскиот јазик нема фусноти

Aмбасадорот на ЕУ во земјава, Дејвид Гир, испрати поддршка за Северна Македонија за отпочнување на пристапните преговори. 

Во објава на „Твитер“ , Гир напиша дека македонскиот јазик во преговарачката рамка е без фуснота.

Кој манипулира?

Редица проминентни личности велат дека предлогот е добар и дека идентитетот е заштитен. Потем, дека за нашиот јазик нема никакви фусноти и дека треба да се започнат преговорите за ПОЛНОПРАВНО ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ.
Амбасадор Гир: За Македонскиот јазик нема фусноти

„Се надевам дека целиот процес ќе биде плоден, дека ќе се зацрта патот за отворање на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија. Чисто е: одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања“ 

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.