ЕУ не успеа да се договори за забрана на руската нафта на самитот на лидерите

Земјите на ЕУ не успеаја да се договорат за забрана за увоз на руска нафта и покрај пазарењето во последен момент пред почетокот на самитот во Брисел во понеделникот, откривајќи ја борбата за проширување на санкциите кон Москва поради нејзината војна во Украина, бидејќи економскиот ризик за Европа расте.

Лидерите на 27-те земји од Европската унија начелно ќе се согласат на ембарго на нафта, покажа нацрт-заклучоците од нивниот самит, но практичните детали и тешките одлуки ќе ги остават за подоцна.

ЕУ воведе пет пакети санкции против Русија од почетокот на конфликтот пред повеќе од три месеци, демонстрирајќи некарактеристична брзина и единство со оглед на сложеноста на мерките.

Но, договорот за нафтени санкции се покажа неостварлив со недели бидејќи толку многу земји зависат од руската сурова нафта.

„Воопшто нема компромис за овој момент“, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан, чија земја беше главниот проблем за постигнување на договорот, при пристигнувањето на дводневниот самит.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, која го предложи најновиот пакет санкции на почетокот на мај, се согласи: „Сè уште не сме таму“.

Постои широк договор за остатокот од пакетот, вклучително и исклучување на најголемата руска банка, Сбербанк, од системот за пораки SWIFT, забрана на руските радиодифузери од ЕУ и додавање луѓе на списокот чии средства се замрзнати.

Но, висок функционер на Европската комисија рече дека целиот пакет, вклучително и нафтата, треба да биде одобрен со еден потег.

Естонскиот премиер Каја Калас рече дека е пореално да се очекува договор за нафтено ембарго за неколку недели, се надеваме на следниот самит на ЕУ на 23-24 јуни.

Некои остро се пожалија поради немањето договор.

„Малку се заглавуваме во сите детали и ја забораваме големата слика“, рече летонскиот премиер Крисјанис Каринс. „Тоа се само пари. Украинците плаќаат со живот.

Нацрт кој сè уште може да се ревидира повторно – ќе потврди дека шестиот пакет санкции на ЕУ ќе вклучи забрана за увоз на нафта преку море, при што нафтата од нафтоводот што се доставува до Унгарија, Словачка и Чешка, која нема излез на море, ќе биде евентуално донесен во некоја подоцнежна точка.

Сепак, лидерите ќе побараат од дипломатите и министрите да го финализираат договорот кој исто така ќе обезбеди фер конкуренција меѓу оние што сè уште добиваат руска нафта и оние што се отсечени.

Орбан рече дека Унгарија би била подготвена да го поддржи договорот „доколку има решенија за безбедноста на унгарското снабдување со енергија, тоа сега го немаме“.

Унгарија добива руска нафта преку гасовод што минува низ Украина.

Сепак, еден опиплив исход од самитот треба да биде договор за пакет заеми од ЕУ во вредност од 9 милијарди евра (9,7 милијарди американски долари), со мала компонента од грантови за покривање на дел од каматата, за Украина да ја задржи својата влада и да плати плати за околу два месеци.

Лидерите, исто така, ќе го поддржат создавањето на меѓународен фонд за обнова на Украина по војната, а деталите ќе се решаваат подоцна, и ќе го допрат правното прашање за конфискација на замрзнатите руски средства за таа цел.

Лидерите ќе ветат дека ќе ја забрзаат работата за да и помогнат на Украина да го пренесе своето жито надвор од земјата до глобалните купувачи преку железница и камиони, бидејќи руската морнарица ги блокира вообичаените поморски патишта и дека ќе преземе чекори за побрзо да стане независна од руската енергија.

Нацртот покажа дека лидерите ќе истражуваат начини за спречување на растечките цени на енергијата, вклучувајќи ја и можноста за воведување привремени ограничувања на цените, за намалување на бирократијата за воведување на обновливи извори на енергија и инвестирање во поврзување на националните енергетски мрежи преку границите за подобро да си помагаат едни на други.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.