ЕУ треба да им забрани влез на сите Руси – Латвиски министер за надворешни работи

Латвискиот министер за надворешни работи Едгарс Ринкевичс ја обвини Русија за гранатирање на притворен центар во Доњецката Народна Република и ја повика ЕУ да ги укине туристичките визи за руските граѓани. Летонија неодамна предложи низа тврдокорни мерки против Москва, вклучително и принудување на обичните Руси да ја осудат својата влада.

Една жена изјави за LSM дека нејзиниот сопруг – руски државјанин и постојан жител во Латвија – бил замолен да потпише документ со кој се осудува Русија како „агресор“ или да му се одземе жителството. Москва испрати протестна нота до Летонија во која ја осудува употребата на принудни изјави, но Ринкевичс му рече на ЛСМ дека Летонија ќе продолжи да применува такви мерки „во наши безбедносни интереси“.
ЕУ треба да им забрани влез на сите Руси – Латвиски министер за надворешни работи

Во твитот во саботата, Ринкевичс ја обвини Русија за „брутално убиство на украински заробеници“, повикувајќи се на фаталното гранатирање на притворен центар во Народна Република Доњецк (ДПР) во петокот. Во објектот беа сместени членовите на украинскиот неонацистички баталјон Азов, кои им се предадоа на руските и силите на Донбас во Мариупол во мај. Педесет од овие воени затвореници загинаа во штрајкот.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека нападот го извршила украинската војска користејќи ракетни фрлачи ХИМАРС од САД. Властите на ДПР ја обвинија Украина дека го бомбардирала објектот за да ги спречи затворениците од Азов да сведочат за наводните воени злосторства на нивната единица.

САД и ОН одбија да обвинат која било страна за нападот, наведувајќи го недостатокот на информации.

Без разлика, Ринкевичс ја повика ЕУ да ја означи Русија како „држава спонзор на тероризмот“, нешто што блокот не навести дека ќе го направи. Во Вашингтон, американскиот Стејт департмент експлицитно одби да примени таква ознака за Русија, бидејќи тоа ќе се меша со исклучоците од санкциите.

Ринкевичс, исто така, ја повика ЕУ да воведе забрана за туристички визи за руските граѓани. Летонија веќе донесе таква забрана, како и неколку источноевропски држави, вклучително и Полска. Сепак, законите за слобода на движење значат дека на Русите им е дозволено да влезат во една земја од Шенген зоната потоа можат да влезат во која било од другите 25 држави во зоната за патување без граници.

Понатаму, додека поединечните земји можат да ги ограничат повеќето видови визи, правилата на ЕУ значат дека визите секогаш мора да се издаваат на одредени категории луѓе, како што се членовите на семејството или новинарите. Извор во Европската комисија ја објасни оваа ситуација за руската новинска агенција Интерфакс во петокот, во време на дискусија во Финска за воведување целосна забрана за визи за руските патници.

Сепак, Латвија веќе најде други начини да го ограничи влезот од Русија. Службата за државна безбедност на Латвија (ВДД) во петокот изјави за телевизијата LSM дека странците кои влегуваат во земјата од Русија или Белорусија ќе се соочат со „засилена контрола“ на граничните контролни пунктови, со цел да се „идентификуваат лицата кои ја поддржуваат руската воена агресија врз Украина“.

Една жена изјави за LSM дека нејзиниот сопруг – руски државјанин и постојан жител во Латвија – бил замолен да потпише документ со кој се осудува Русија како „агресор“ или да му се одземе жителството. Москва испрати протестна нота до Летонија во која ја осудува употребата на принудни изјави, но Ринкевичс му рече на ЛСМ дека Летонија ќе продолжи да применува такви мерки „во наши безбедносни интереси“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.