ЖЕСТОКА БИТКА КАЈ ХЕРСОН: Вака изгледа судирот меѓу тенковите на 25-та бригада на украинската армија и руски конвој! ВИДЕО

Колку е хаотична војната во Украина на теренот, додека се судираат руската и украинската војска, покажува и снимката од битката кај Керсон. Имено, оттаму преку британските и хрватските медиуми пристигнуваат информации дека Русите панично бегаат, дека оставаат се зад себе.

ЖЕСТОКА БИТКА КАЈ ХЕРСОН: Вака изгледа судирот меѓу тенковите на 25-та бригада на украинската армија и руски конвој! ВИДЕО

Сепак, ситуацијата е хаотична, но двете армии водат жестока битка, од кои едната е снимена со камера поставена на тенк кој наводно припаѓа на 25-та бригада на украинската армија.

На видеото се гледа украинскиот ров, најпрвин оклопниот транспортер МТ ЛБ, а подоцна и тенкот Т-72 чија екипа почнала да се пробива. во тој момент налетал руски воен конвој со артилериско оружје, оклопни транспортери и тенкови.

Следела жестока битка, која ја снимила екипажот на украинскиот тенк, каде се гледа командантот на НСВТ од 12,7 мм. Видеото е комбинација од борбеното дејство на неколку тенкови, но највпечатлив дел е специјалниот дел каде што може да се види средбата со руската колона и огнената пресметка меѓу пешадија и оклоп.

Оваа битка очигледно заврши со повлекување на Украинците, а командантот на тенкот очигледно двапати ја избегна смртта во оваа пресметка со чиста среќа.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.