Жилиет Бинош ги зеде ножиците во раце: „За слобода“; нејзините колешки и се придружија (ВИДЕО)

Познати француски актерки, меѓу кои Жулиет Бинош, Марион Котијар и Изабел Ипер, отсекоа прамен од косата во знак на протест поради смртта на Махса Амини, 22-годишна Иранка која падна во кома откако беше уапсена од полицијата за морал во земјата.

Жилиет Бинош ги зеде ножиците во раце: „За слобода“; нејзините колешки и се придружија (ВИДЕО)

„За слобода“, извика Жилиет Бинош, отсекувајќи тупаница од нејзината костенлива коса со ножици и насочувајќи ја кон камерата.

На славната актерка и се придружија и други француски актерки и пејачки од А-листата, меѓу кои Марион Котијар и Изабел Аџани, во потстрижувањето на косата како поддршка на младата Иранка.

Италијанската песна Bela Ciao на персиски беше користена како музика во позадина за видеата на кои сечат прамени коса.

Амини беше уапсена на 13 септември во Техеран поради „несоодветна облека“ и почина три дена подоцна во болница, што предизвика бранови протести во Иран во кои досега загинаа повеќе од 130 луѓе, според организациите за човекови права.

„Махса Амини беше злоупотребувана од полицијата за морал додека не умре. Таа беше обвинета само за носење вел на несоодветен начин. Таа почина затоа што и беа откриени неколку прамени од косата“, стои во текстот што го придружува видеото на нејзиниот Инстаграм профил. има објавено #soutienfemmesiran (Поддршка на жените од Иран).

Соопштението брзо се прошири и на другите социјални мрежи.

„Жените во Иран очекуваат поддршка од меѓународната заедница. Ова е убав начин да се покаже таа поддршка“, изјави за Ројтерс францускиот адвокат Ричард Седиљо, кој ја иницираше акцијата.

“Ова е само првиот чекор, се надевам дека ќе го следат сите во светот, не само актерките, туку сите. И мажите би можеле да се потстрижат, мислам дека и тоа ќе се случи”, додава Седио.

Правници, медиумски личности и други жени во Франција го следеа примерот на познатите актерки.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.