ЗАБАРИ ОД ПЕКОЛОТ: Татко и син со години ваделе здрави заби и ставале протези на луѓе, обезличувајќи стотици

Татко и син, поранешни стоматолози од Марсеј, се осудени на пет и осум години затвор поради лекарска грешка, откако обезличиле стотици пациенти со вадење здрави заби и поставување протези.

ЗАБАРИ ОД ПЕКОЛОТ: Татко и син со години ваделе здрави заби и ставале протези на луѓе, обезличувајќи стотици

Судијата Селин Балерини рече дека Лајонел Гаџ и неговиот татко Жан-Клод Карно применуваат „уникатни и систематски третмани“ кои ги „уништуваат“ животите на луѓето, оставајќи ги „без насмевки“ и „во неподнослива болка“.

Судијата детално ја образложи пресудата, наведувајќи дека должината на казната е одредена според бројот на жртвите, бројот на годините во кои работеле таткото и синот – шест години и сериозната штета што им ја нанеле и на учениците и на социјалното осигурување.

ЗАБАРИ ОД ПЕКОЛОТ: Татко и син со години ваделе здрави заби и ставале протези на луѓе, обезличувајќи стотици

Освен тоа, поранешните стоматолози го злоупотребувале и го валкале угледниот статус на фелата.

Според пресметката на Јавното обвинителство во Марсеј, Лионел Геџ, тогаш млад стоматолог кој живеел во сиромашните северни делови на градот, без никакво терапевтско оправдување извадил 3.900 здрави заби од 327 пациенти, исклучиво со цел да заработи. Тој поставил 28 пати повеќе протези од просечниот француски стоматолог, проценува социјалното осигурување.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.