ЗАВРШЕНА ЕВАКУАЦИЈАТА НА ЦИВИЛИТЕ ОД РЕГИОНОТ ХЕРСОН: Трансферот на левиот брег на Днепар е завршен! Ќе има ли војна за градот?!

Евакуацијата на цивилите од областа Керсон на југот на Украина е завршена, изјави гувернерот на Крим, Сергеј Аксинов.

ЗАВРШЕНА ЕВАКУАЦИЈАТА НА ЦИВИЛИТЕ ОД РЕГИОНОТ ХЕРСОН: Трансферот на левиот брег на Днепар е завршен! Ќе има ли војна за градот?!

„Организирањето на заминувањето на жителите од левиот брег (реката) на Днепар во безбедни региони во Русија заврши“, рече Аксинов синоќа на Телеграм.

Украина, која ја предводи офанзивата во регионот по забавувањето на руските сили на други фронтови, овие трансфери на населението ги нарекува „депортации“.

„Среќен сум што оние кои сакаа брзо и безбедно да ја напуштат територијата бомбардирана од украинските вооружени сили успеаја да го сторат тоа“, рече Аксинов.

Проруски функционер во Керсон во средата изјави дека најмалку 70.000 жители ги напуштиле своите домови за помалку од една недела.

Украинската воена команда во својот дневен извештај за последните 24 часа денеска соопшти дека „продолжила таканаречената евакуација на привремено окупираната територија на регионот Керсон“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.